Oszustwo na Vinted – schemat działania przestępców

lut 29, 2024

Vinted to internetowa platforma, która umożliwia użytkownikom kupowanie, sprzedawanie i wymianę odzieży oraz akcesoriów modowych. Jest to społeczność online, która pozwala użytkownikom sprzedawać ubrania, buty, torebki, biżuterię i inne przedmioty związane z modą, które nie są im już potrzebne. Większość transakcji na Vinted przebiega bezpiecznie, niemniej jednak istnieje również ryzyko oszustw.

Zanim o oszustwie… jak powinna wygląd prawidłowa transakcja kupna na platformie?

  1. Znajdź rzecz, którą jesteś zainteresowany.
  2. Użyj funkcji „kup teraz”, aby kupić dany produkt.
  3. Dokonaj transakcji za pośrednictwem aplikacji Vinted.
  4. Jeśli transakcja odbędzie się prawidłowo, a przedmiot zostanie wysłany – sprzedający otrzyma pieniądze po odebraniu paczki przez kupującego.

Oszustwo na Vinted – nowa metoda dotyczy jednak… sprzedających!

Użytkownicy Vinted mogą kupować, ale również sprzedawać swoje produkty. I właśnie na tych drugich, czyli sprzedających, mogą czekać pewnego rodzaju pułapki. Schemat oszustwa na Vinted wygląda następująco:

  1. Sprzedający wystawia daną rzecz na sprzedaż.
  2. Po niedługim czasie ze sprzedawcą kontaktuje się „potencjalny kupujący”.
  3. Oszust prosi o podanie adresu e-mail.
  4. Na podany adres wysyłana jest fikcyjna wiadomość, która wygląda na autentyczną – zawiera ona informację o dokonanym przelewie za wystawiony produkt.
  5. W wiadomości znajduje się link, dzięki któremu można odebrać rzekomo przelane środki, zatwierdzić sposób wysyłki paczki lub zaakceptować zamówienie.

Warto zauważyć, że tego typu wiadomość mailowa wysyłana jest z fikcyjnego adresu e-mail, nienależącego do platformy Vinted. Niestety podany link ma na celu wyłudzenie danych do logowania w banku sprzedającego. Skutkiem tego najczęściej jest kradzież wszystkich oszczędności znajdujących się na danym rachunku bankowym. Należy pamiętać, iż wszystkie transakcje powinny odbywać się w aplikacji Vinted, a nie poza nią – wszelkie transakcje dokonywane poprzez wyjście z aplikacji są dużym zagrożeniem dla użytkowników.

Niezwykle istotnym jest także niepodawanie danych wrażliwych, takich jak dane dokumentów tożsamości, numeru PESEL lub danych kart płatniczych. Oszuści próbują wyłudzić wszelkie informacje, aby móc również zaciągnąć na daną osobę kredyty lub pożyczki.

Oszustwo na Vinted - pomoc

Czy w takiej sytuacji można odzyskać pieniądze?

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa na Vinted, najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z kancelarią specjalizującą się w cyberprzestępstwach. Taką sprawę możesz zgłosić dzwoniąc do naszej firmy lub pisząc wiadomość mailową na averso@biuro.pl. Jako doświadczony zespół dokładnie analizujemy sytuację, szukając przy tym wszelkich rozwiązań, jakie przewiduje prawo, a naszym celem jest zabezpieczenie interesów klienta oraz odzyskanie utraconych pieniędzy. Sprawdź również inne wpisy na naszej stronie, aby uchronić się przed różnymi rodzajami oszustw internetowych.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *