Oszustwo na ofertę pracy – jak odzyskać pieniądze?

kwi 3, 2024

Oszuści nie zwalniają tempa, a ich pomysłowość nie przestaje zaskakiwać. Tym razem na celowniku są ci, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy i szukają ofert pracy. Czy można zarabiać i jednocześnie tracić majątek lub popadać w długi? Okazuje się, że tak.

Oszustwo na ofertę pracy – schemat działania oszustów w większości przypadków jest bardzo podobny.

  1. Oszust kontaktuje się poprzez WhatsApp’a lub Telegram, przedstawiając się np. jako menadżer do spraw rekrutacji w firmie XYZ. Oszuści najczęściej podszywają się pod zagraniczne, istniejące firmy.
  2. Oferta obejmuje możliwość pracy zdalnej w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin.
  3. Proponowane wynagrodzenie jest bardzo atrakcyjne (np. 30000 euro miesięcznie, 1000 funtów za tydzień).
  4. Oszustwo polega na wykonywaniu różnego rodzaju zadań (tzw. tasków). Przykładowym zadaniem może być zwiększanie ilości ocen oraz pozytywnych recenzji produktu.
  5. Aby odblokować możliwość wykonywania kolejnych zadań, oszuści wymagają wpłacania depozytów, które umożliwiają kontynuowanie „misji”.
  6. Depozyt wpłacany jest z prawdziwego konta bankowego ofiary, a przetrzymywany w wirtualnym portfelu kryptowalutowym.
  7. Pokrzywdzony wpłaca kolejne środki, jednak do wypłaty nigdy nie dochodzi.

Oszuści bardzo często tworzą platformy, których domeny łudząco przypominają domeny legalnych firm.

Przykładowym oszustwem jest np. Poundland&Partner, Fruugo, Stay at Home, The RealReal oraz wiele innych – nazwy te nawiązują do legalnie funkcjonujących działalności, niemniej jednak w praktyce nie mają z nimi nic wspólnego.

Na przykładzie strony www.poundland-partner.cc oraz  www.therealrealo.cc można zauważyć pewnego rodzaju podobieństwo w wyglądzie nieuczciwych „platform” i choć mogą być wyjątki, to tego typu oprawa graficzna powinna zostać potraktowana jako sygnał ostrzegawczy.

Oszustwo na ofertę pracy, jak odzyskać pieniądze

Jak odzyskać pieniądze z oszustwa „na pracę”?

Przestępcy wyłudzili miliony, a liczba osób pokrzywdzonych stale rośnie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z naszą kancelarią, abyśmy mogli przeanalizować daną sprawę i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Należy pamiętać, że sprawy te są do siebie podobne, ale nie identyczne, dlatego tak ważna jest konsultacja. Ogromne znaczenie ma również czas, a więc nie warto zwlekać – można kontaktować się z naszą firmą telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie www.averso.pl. Konsultacje z ekspertami są bezpłatne. Warto także zapoznać się z różnymi oszustwami opisanymi na naszej stronie, aby uchronić się przed innymi próbami wyłudzeń.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *