Phishing, czyli co to takiego?

mar 22, 2024

Cyberprzestępstwa mogą występować w różnej formie. Z pewnością wiele osób coraz częściej spotyka się z określeniem, jakim jest „phishing” (chociaż wciąż duża część osób nie wie, co to takiego). Forma ta polega na próbie wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, dane osobowe, informacje finansowe czy dane logowania, poprzez podszywanie się pod zaufane instytucje lub osoby. Oszuści, zwani phisherami, często wykorzystują różne metody, aby przekonać swoje ofiary do udostępnienia swoich poufnych danych. Oto kilka z nich:

1. Fałszywe wiadomości e-mail

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości e-mail. Wyglądają one tak, jakby pochodziły od zaufanych firm, banków czy organizacji. Wiadomości te mogą zawierać logo, nazwę i inne elementy identyfikacyjne. Celem tej techniki jest sprawienie wrażenia autentyczności.

2. Fikcyjne strony internetowe

Aby uzyskać korzyści finansowe od potencjalnej ofiary, tworzone są strony internetowe, które wyglądają bardzo podobnie lub identycznie do prawdziwych stron różnych instytucji (np. banków, serwisów społecznościowych lub sklepów internetowych). Ofiary, klikając w linki zawarte w pojawiających się im komunikatach, są przekierowywane na fałszywe strony, gdzie proszone są o podanie swoich poufnych danych.

3. Manipulacja adresem e-mail

Stosowanie metody, jaką jest spoofing, umożliwia oszustom tworzenie wiadomości mailowych, które także łudząco przypominają wiadomości pochodzące od zaufanych instytucji. Często fikcyjne adresy e-mail są bardzo podobne do tych rzeczywistych, co w prosty sposób może wprowadzać w błąd.

4. Wykorzystywanie tożsamości ofiary

Niestety nierzadko dochodzi do sytuacji, gdzie potencjalna ofiara podaje swoje dane wrażliwe, co w konsekwencji umożliwia oszustom kradzież środków z konta, dokonywanie różnych transakcji, a nawet wzięcie kredytu czy pożyczki.

5. Phishing, czyli działanie na emocjach

Pewne praktyki oszustów mają na celu manipulowanie emocjami potencjalnej ofiary, aby przyśpieszyć reakcję. Oszuści mogą grozić zamknięciem konta, utratą dostępu do usług czy innymi konsekwencjami, co zwiększa presję, aby szybciej podać swoje dane.

Phishing - co to takiego?

Istotne jest, aby być ostrożnym wobec nieznanych wiadomości e-mail oraz unikać klikania w linki lub otwierania załączników pochodzących od podejrzanych nadawców. Ponadto, warto regularnie sprawdzać adresy URL odwiedzanych stron internetowych, aby upewnić się, że są autentyczne. Jeśli jednak padłeś ofiarą phishingu, należy rozważyć kontakt z kancelarią. Nasza firma od lat pomaga ofiarom różnego rodzaju cyberprzestępstw, a naszym celem jest nie tylko dbanie o bezpieczeństwo klientów, ale również pomoc w odzyskiwaniu skradzionych pieniędzy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *