Spoofing – jak go rozpoznać?

mar 23, 2024

Oszuści wymyślają coraz więcej technik, aby zmanipulować użytkownika i doprowadzić go do strat finansowych, wykorzystując przy tym jego dane osobowe. Spoofing polega na celowym tworzeniu fałszywych lub zmienionych informacji, które mogą wydawać się autentyczne. Niestety nie pochodzą one z zaufanego źródła. Metoda ta dotyczyć może różnych aspektów, a jej rozpoznanie może okazać się trudne, dlatego warto przyjrzeć się kilku znakom ostrzegawczym.

1. Weryfikacja adresu e-mail nadawcy

Przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy sprawdzić adres e-mail, który jest nadawcą otrzymanej wiadomości. Oszuści tworzą łudząco podobne adresy mailowe, aby uśpić czujność potencjalnej ofiary. Adresy te zawierają drobne zmiany, takie jak literówki czy dodatkowe znaki w nazwie domeny.

Spoofing - weryfikacja adresu e-mail

2. Brak personalizacji

Fałszywe wiadomości zazwyczaj nie zawierają zwrotów kierowanych bezpośrednio do odbiorcy, takich jak imię i nazwisko. Najczęściej spotkać można zwroty ogólne, np. „Szanowna Pani”, „Drogi Kliencie”.

3. Presja czasu

Próby oszustwa opierają się również na wywieraniu presji na odbiorcy, aby skłonić go do podjęcia jak najszybszych działań. Mogą być to groźby zamknięcia konta lub utraty dostępu do usług, co również powinno wzbudzać niepewność oraz motywować do sprawdzenia rzetelności otrzymanej wiadomości.

4. Ortografia i gramatyka

Warto zwracać uwagę na pisownię, gdyż fałszywe wiadomości bardzo często zawierają w swojej treści literówki, błędy gramatyczne, a nawet stylistyczne. Po wykryciu tego typu błędów, należy potraktować je jak swego rodzaju ostrzeżenie.

5. Nie tylko e-mail, ale również telefon

Oszuści swoje metody dopracowują niemalże do perfekcji. Z łatwością potrafią podszyć się pod każdy numer telefonu, również numer zaufanej instytucji (np. banku). W takiej sytuacji potencjalna ofiara otrzymuje połączenie z numeru kontaktowego, który podany jest jako rzeczywisty numer danej firmy lub osoby. Jeśli nie mamy pewności co to wiarygodności połączenia, najlepiej jest się rozłączyć, wybrać samodzielnie prawidłowy numer i zweryfikować, czy takie połączenie było prawdziwe.

6. IP Spoofing

Fałszowanie adresu IP umożliwia oszustom podszywanie się pod rożnego rodzaju podmioty – celem jest ukrycie tożsamości przestępcy lub podszycie się pod innego użytkownika sieci.

7. DNS Spoofing

Ostatnią formą, chociaż wcale nie mniej ważną, jest przekierowywanie użytkownika na inną stronę internetową poprzez manipulację odwiedzinami serwera. Tego typu oszustwo stanowi bardzo duże zagrożenie, gdyż jego głównym celem jest przechwycenie np. danych do logowania czy danych kart płatniczych.

Spoofing

Użytkownicy sieci muszą być czujni tak naprawdę na każdym kroku. Jeśli jednak czujność zostanie uśpiona i dojdzie do oszustwa, w efekcie którego stracono pieniądze, dobrze jest skontaktować się z kancelarią, aby uzyskać pomoc. Nasz doświadczony zespół nieustannie pomaga osobom, które padły ofiarą cyberprzestępstw, a kontakt możliwy jest zarówno telefonicznie, jak i mailowo.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *