Zakup auta jest dla wielu osób ogromnym wydatkiem, dlatego też szukają korzystnych ofert cenowych. Coraz częściej oferty okazują się być rozstawionymi przez przestępców pułapkami. Oszuści opanowali różnorodne sposoby manipulacji oraz schematy działania.
Przykładowe oszustwo może wyglądać w następujący sposób:
- Oszust tworzy atrakcyjną ofertę sprzedaży na serwisie z ogłoszeniami (np. Otomoto). Cena samochodu jest zazwyczaj o wiele niższa niż cena rynkowa. Kontakt ze „sprzedającym” jest najczęściej mailowy lub poprzez WhatsApp/Telegram.
- Sprzedawca zazwyczaj przebywa za granicą, niemniej jednak oferuje pomoc w transporcie auta do Polski.
- Oszust przesyła zdjęcia auta, fałszywe dokumenty oraz fakturę do przelewu.
- Po opłaceniu zaliczki lub całej sumy pieniędzy, z kupującym skontaktować się ma firma transportowa.
- Oszust urywa kontakt, nie zwraca wpłaconych środków, a samochód nie zostaje dostarczony do kupującego.
To tak naprawdę tylko jeden przykład tego, jak może wyglądać oszustwo na zakup samochodu – przestępcy udowadniają na każdym kroku, że ich kreatywność nie zna granic, tworząc przy tym nowe metody, dostosowane do sytuacji. Zdarza się również tak, że celem tego typu oszustwa jest nie tylko wyłudzenie pieniędzy, ale również kradzież danych osobowych (takich jak dane karty płatniczej, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, PESEL). Podejmując decyzję o zakupie samochodu, warto jest spotkać się ze sprzedającym osobiście i obejrzeć auto. Zaniżone ceny również powinny wzbudzać podejrzenia.
Oszustwo na zakup samochodu – jak odzyskać pieniądze?
Jeśli jednak padłeś ofiarą opisanego wyżej lub podobnego procederu, możesz odbyć bezpłatną konsultację z naszą kancelarią. Nasz zespół specjalizuje się w cyberprzestępstwach, dzięki czemu jesteśmy w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie. Kontaktować się z nami można telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej.
Sprawdź inne wpisy na naszej stronie, aby zapoznać się z różnymi oszustwami internetowymi.
0 komentarzy