Rodzaje znaków towarowych – dlaczego warto je zastrzec?

mar 26, 2024

Zgodnie z Art. 120 ust. 1 Ustawy Prawo własności przemysłowej, znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony. Decydując się na zastrzeżenie znaku towarowego, dbamy o ochronę marki, wartość biznesową, prawo do wyłącznego korzystania oraz zabezpieczamy przed fałszerstwem. Właściciele znaków mogą zdecydować się na rejestrację swojego logo w kilku formach.

3 główne rodzaje znaków towarowych:

Rodzaje znaków towarowych

Świadomość na temat istotności posiadania zarejestrowanego znaku jest niewątpliwie coraz większa, niemniej jednak wciąż spotykamy się z osobami, które ten temat ignorują lub nie wiedzą o takiej możliwości. Wiele osób wciąż zastanawia się, czy warto i dlaczego warto zarejestrować znak towarowy. Ważne jest, aby nie tylko zdecydować się na takie działania, ale również, aby zrobić to jak najszybciej. Proces ten zapewnia ochronę pod wieloma aspektami.

  • BEZPIECZEŃSTWO

Rejestrując znak, zyskasz formalne prawa do marki na terenie Polski lub Unii Europejskiej.

  • NIEUCZCIWA KONKURENCJA

Ochrona marki ułatwi Ci walkę z nieuczciwą konkurencją.

  • KRADZIEŻ MARKI

Unikniesz kradzieży marki będącej często efektem wieloletniej pracy (kradzież może nastąpić poprzez zarejestrowanie znaku przez inną firmę konkurencyjną).

  • ZBĘDNE KOSZTY

Próby unieważnienia znaku towarowego, który został skradziony i zastrzeżony są bardzo kosztowne, dlatego warto jest być pierwszym.

  • ODSZKODOWANIE

Możesz żądać odszkodowania za bezprawne stosowanie Twojego znaku towarowego.

  • ZAROBEK

Możesz zarabiać poprzez licencjonowanie swojego znaku towarowego lub sprzedaż swojej marki.

  • RENOMA

Rejestracja znaku wpływa na renomę, pozytywny wizerunek oraz wiarygodność marki. Ponadto rejestracja umożliwia stosowanie symbolu ®.

Rodzaje znaków towarowych

Rejestracja jest jednak istotna nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla konsumentów, gdyż zyskują oni pewność, że produkty lub usługi oznaczone danym znakiem towarowym pochodzą od rzetelnego źródła i spełniają określone standardy jakości. Decydując się na współpracę z doświadczonym adwokatem, proces ten staje się bezproblemowy, a wsparcie pełnomocnika pozwala na uniknięcie wszelkich błędów, które mogą wpłynąć na wydanie świadectwa ochronnego. Ponadto, pełnomocnik pomaga bezpłatnie uzyskać dotacje z unijnego programu SME FUND 2024, aby umożliwić rejestrację niższym kosztem. Jeśli jesteś zainteresowany rejestracją swojego znaku towarowego, wystarczy skontaktować się z nasza firmą telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *