Nasza kancelaria pomaga klientom w procesie rejestracji, dbając tym samym o firmy, na których wizerunek pracuje się latami. Wpis ten ma na celu przybliżenie procesu w Urzędzie Patentowym krok po kroku, gdyż ochrona marki jest kwestią niezbędną dla przedsiębiorców dbających o bezpieczeństwo, pozycję rynkową oraz dobry wizerunek marki. Najprościej mówiąc, ochrona marki jest ochroną nazwy oraz logo firmy. Rejestracja uniemożliwia korzystanie z szeroko pojętej marki przez nieuprawnione podmioty. Jak zastrzec znak towarowy?
1. Badanie dostępności znaku
W pierwszej kolejności prosimy o przesłanie znaku towarowego, aby móc zweryfikować jego dostępność. W praktyce oznacza to, że sprawdzamy, czy dany znak nie koliduje z wcześniej zarejestrowanymi już znakami. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko odrzucenia wniosku o rejestrację, a także chronimy klienta przed konsekwencjami wynikającymi z zarejestrowania znaku, który należy już do kogoś innego.
2. Opłaty urzędowe
Opłaty urzędowe zależą od czynników takich jak ilość klas oraz teren, na którym właściciel chce zastrzec swój znak (Polska/Unia Europejska). Klasy w klasyfikacji nicejskiej odnoszą się do kategorii towarów i usług, dla których może być rejestrowany znak towarowy.
Dofinansowanie na zgłoszenie znaku towarowego 2024
Kwota dotacji wynosi nawet do 1000 EURO.
Dofinansowanie przysługuje mikro, małym oraz średnim przedsiębiorcom – w tym obejmuje osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, spółki cywilne oraz spółki handlowe. Dotacje obejmują 75% opłat urzędowych za znaki towarowe i wzory przemysłowe rejestrowane na szczeblu krajowym i unijnym.
3. Wniosek o rejestrację
Aby zwiększyć szanse na powodzenie rejestracji, najlepiej jest skorzystać z usług doświadczonego pełnomocnika, który przygotuje oraz wyśle wniosek o rejestrację. Możemy pomóc w uzyskaniu ochrony mniejszym kosztem przygotowują również wniosek o dofinansowanie.
4. Proces w Urzędzie Patentowym
Pełnomocnik monitoruje cały proces. Jeśli nie zostaną zgłoszone żadne sprzeciwy lub jeśli zostaną one rozstrzygnięte na korzyść wnioskodawcy, zostanie wydana decyzja o rejestracji znaku towarowego. Po zarejestrowaniu znaku, otrzymasz świadectwo ochronne. Znak jest chroniony przez 10 lat, następnie należy przedłużyć okres ochronny.
Nie zastanawiaj się zbyt długo nad rejestracją znaku towarowego. Warto pamiętać, że panuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Na przestrzeni lat zauważyliśmy, iż mimo rosnącego zainteresowania ochroną marki, wielu przedsiębiorców wciąż pozostaje bez zastrzeżonego znaku towarowego – nierzadko też okazuje się, że nawet nie wiedzą o takiej możliwości. Jest to jednak elementarna kwestia prowadzenia działalności. Warto jak najszybciej skontaktować się z naszą kancelarią, aby dopełnić formalności i podjąć kroki niezbędne do ochrony Twojej marki.
0 komentarzy